Weekly Update 25 – 2017

By | 06/20/2017

UK YOUNG ATHLETES LEAGUE U13/U15, Deeside, 18 June

U13G Isobel Gunn 70H 2a 13.2 ; 75m 3b 11.2 ; LJ 3a 3.71; 4×100 1st 58.4

Poppy Bostock 150m 1a 20.8 ; 75m 4a 10.6 ; LJ 2b 3.51

Grace Meredith 150m 2b 22.4 ; SP 2a 7.61 ; JT 2a 19.54

Chloe Lobb 800m 4a 2.50.7 ; SP 5b 3.96 ; 75m ns 11.5

U15G Lowri Jarvis 75H 3a 13.0 ; 100m 4b 14.0 ; PV 2a 2.20 ; 4×100 6th 57.1

Ella Hunter 75H 2b 14.1 ; 200m 6a 30.0 ; SP 1b 7.24

Hannah Warwick 200m 5b 29.5 ; 100m 7a 14.4 ; LJ 4a 4.15

Holly Pemberton HT1a 21.06 ; DT1a 24.51 ; JT 1a 34.36

Kaya Lloyd -Martin HT 2b 14.62 ; SP 1a 8.12

Eden O’Dea 1500m 1a 5.09.9

Sioned Gardiner 1500m 1b 5.12.8

U13B Joe Collins 200m 7a 34.9 ; SP 4a 4.95 ; HJ 3b 1.15

Reuben Rees-Slawson 100m 8a 15.5 ; LJ 6a 3.15 ; HJ 4a 1.15

Ted Bolton 100m 2b 15.2 ; 800m 4a 2.32.6 ; JT 1a 27.67

Andrew Cook SP 4b 4.15

U15B Evan Williams 200m 2a 24.8 ; LJ 2a 4.66 ; HJ 3a 1.45

Toby Rees-Slawson 200m 3b 27.6 ; SP 1b 8.15 ; HJ 2b 1.35

Louis Davies 100m 3a 12.5 ; 4×100 1st 49.5 ; 4×300 1st 2.54.4

Gareth Price-Lovell 100m 1b 12.6 ; LJ 1b 4.24

James Evans 300m 2a 41.9 ; 800m 4a 2.22.6 ;

Joseph Flory 300m 1b 42.00

Osian Jones 800m 2b 2.27.5

Eden Hambleton-Davies 1500m 6a 5.11.7

Isaac Lecki HT 1a 25.02 ; DT 1a 35.78 ; SP 1a 10.53

Result ; Deeside 550; Warrington 512; Wrexham 511; Altrincham 485; Colwyn Bay 458;

St Helens Sutton 429 ; Manchester H 292 ; Oldham &Royton 259

ENGLAND ATHLETICS U20/U23 CHAMPS, Bedford, 17/18 June

U23W Amy Odunaiya 100m ht 12.33 ; 200m 6th 24.91 PB

U23M Liam McGivern 400m ht 49.25 PB

MASON TROPHY INTER COUNTY SCHOOLS, Birmingham, 17 June

Elliot Odunaiya JT 1st 46.51

PARK HALL 5K, Oswestry, 14 June PORT SUNLIGHT 10K, 18 June

Gareth Chaloner 20th 18.56 Andrew Jones 12th 39.05

Robert Jones 35th 20.24 David Millington 35th 41.08

Peter Norman 157th 36.16 1st M75

Liz McGlynn 171st 39.02 SHREWSBURY HALF MAR, 18 June

John Tipping 172nd 40.25 2nd M75 Gavin Billington 403rd 1.55.27

HOTFOOT FAMAU, 14 June MYNYDD MYFYR, Trefonen, 28 May

Charles Ashley 55th 54.53 Charles Ashley 49th 30.52

Peter Hughes 63rd 57.18 Karen Owens 72nd 41.00

ERDDIG PARKRUN, 17 June CHESTER PARKRUN, 17 June

Matthew Willis 1st 16.58 Richard Westwood 55th 25.08

Jonny Hudson 10th 21.19

Karl Moore 43rd 25.43 PERRY HALL PARKRUN, 10 June

Alison Whitelaw 53rd 26.03 Bernie Jones 6th 19.13

Craig Heard 73rd 27.58

John Tipping 201st 42.24

FUTURE EVENTS

Sat 24 June Welsh U13 & Welsh Schools Combined Events Champs, Swansea

Sat 24 Runfest 5k, 10k, Half M, Rhyl

Sat 24 British Masters T&F Champs, Birmingham

Sun 25 10.15am UK Young Athletes League U17/U20, Trafford (N Wales team)

Sun 25 11.00am Moel Y Gamelin Hill Race, Horseshoe Pass

Sat 1 July Welsh Schools T&F Champs, Cardiff

Sat 1 2.00pm Moel Siabod, Capel Curig

Sun 2 11.30am Cheshire League, Wrexham

Sun 2 11.30am Fairy Freckled Cow Trail race, Llyn Alwen Res.