Weekly Update 27 – 2017

By | 07/07/2017

Wrexham Games Entry Form

 

BRITISH CHAMPS, Birmingham, 1 July

SW       Amy Odunaiya               100m ht 12.21

 

WELSH SCHOOLS CHAMPS, Cardiff, 1 July

SG        Ellie-May Collins           PV 3rd 2.30 ; SP 1st 9.26 (Welsh Champion);                   (Maelor)

MG       Megan Hunter                300H 4th 47.94                                                               (Rhosnesni)

Isabelle Collins              HT 3rd 36.80 PB ; SP 5th 9.37 ;                                        (St Josephs)

JG        Niamh Collins                SP 6th 7.85 ;                                                                  (St Josephs)

Holly Pemberton            DT 4th 27.79 ; JT 1st 36.85 (Welsh Champion)                 (Darland)

MB       Luke Sussex                   1500m 7th 4.40.92 ;                                                        (Maelor)

Rhys Jones                    TJ 3rd 12.10 ;                                                                 (Maelor)

JB        James Evans                  300m 8th 41.12 ;                                                            (Maelor)

Isaac Lecki                    SP 3rd 11.08 ; DT 2nd 32.73 ;                                           (Castell Alun)

 

CHESHIRE LEAGUE, Wrexham, 2 July

SM       Oliver Edwards              200m 3a 24.7 ;   4×400 2nd 4.08.1

Brady Fletcher               200m 2b 24.3 ;

David James                  200m 4c 29.0 ;

Stephen Warwick           200m 1d 38.0 ; HT 1b 19.01 ;

Ryan Davis                    1500m 2a 4.47.0 ; 3000m 4a 10.06.8

Gareth Chaloner             1500m 1b 5.10.4 ; 3000m 1b 10.44.7 ;

David Millington            1500m 1c 5.33.7 ; 3000m 1c 11.13.1 ;

Ger Collins                    1500m 1d 5.55.3 ; 3000m 1d12.04.7

Richard Westwood          1500m ns 6.05.6 ; 3000m 1e 12.46.0

Thomas Walley              LJ 1a 6.70 ;

Neil Edwards                 LJ 1b 4.40 ; HT 1a 26.06 ;

Brian Collins                 LJ 1c 3.55 ;                                   Robin Frost    LJ 1d 2.55 ;

SW       Alice Odunaiya              200m 1a 26.0 ;

Manon Edwards             SP 1a 8.97

Ellie-May Collins           SP 1b 8.45                                 Lynda Rowlands 3000m 6a 15.20.1

U17M   Rhys Jones                    200m 2a 24.5 ; LJ 1a 5.71 ; HT 1a 25.46

Joshua Phillips               200m 2b 25.8 ; 1500m 4a 5.06.2 ;

Jake Smuts                    200m 2c 28.4 ;

U17W   Seren Walklate               200m 3a 28.5 ;

Freya Morris                  200m 4b 30.6 ;

Isabelle Collins              SP 1a 9.55 ;

U15B    Evan Williams               100m 1a 12.4 ; HJ 4a 1.35 ;        4x100m 1st 49.6

Gareth Price-Lovell        100m 2b 13.1 ; 800m 3c 2.31.5 ;

Louis  Davies                 100m 1c 12.5 ;

Toby Rees-Slawson         100m 1d 13.3 : 800m 2d 2.41.1 ; SP 1b 9.40 ;

Osian Jones                   800m 6a 2.21.1;

Joseph Hancock             800m 4b 2.33.9 ;

Taylor Williams              800m 2e 2.50.3 ;

Isaac Lecki                    SP 1a 11.24 ;

U15G    Elisha Hughes                200m 3a 28.9 ;               4x100m 2nd 55.6

Ella Hunter                    200m 5b 30.0 ; LJ 3b 4.06 ;

Lowri Jarvis                  200m 3c 30.6 ; LJ 3.97 ;

Eden O’Dea                   1500m 1a 5.05.3 PB ;

Holly Pemberton            1500m 4b 5.57.9 ; JT 1a 35.45 ;

Ffion Carter -Jones         1500m 3c 6.02.1 ;

Hannah Warwick            LJ 4a 4.31 ;

Kaya Lloyd-Martin         JT 2b 13.89 ;

U13B    Harvey Davis                 100m 6a 16.2 ; 1500m 6.10.7 ;

Joe Collins                    100m 5b 16.8 ; LJ 4b 3.65 ;

Adam Williams              100m 4c 17.4 ; LJ 3.16 ;

Andrew Cook                100m 3d 17.6 ; DT 5a 10.62 ;

Ted Bolton                     1500m 6a 5.33.0 ; LJ 4a 3.92 ;

U13G    Poppy Bostock               200m 3a 29.4 ;                           4x100m 3rd 58.3

Isobel Gunn                   200m 4b 31.5 ; HJ 4a 1.15 ;

Grace Meredith              200m 3c 30.9 ; SP 1a 7.13 ;

Chloe Lobb                    200m 2d 31.9 ; HJ 1b 1.05 ;  SP 5b 3.97 ;

U11B    Harri Pritchard               150m 5a 25.5 ; 600m 2.16.7 ; LJ 1b 2.69 ;

Josh Mulley-Jones          150m 3b 26.4 ; 600m 2.20.1 ;

Kasim Ciftci                  150m 3c 27.3 ; LJ 5a 2.70 ; SoftJT 5a 8.88 ;

U11G    Cameron Williams          150m 3a 25.0 ; 600m 5a 2.10.3 ; Soft JT 4a 8.17 ;    4x100m 4th 73.4

Ella Davis                     150m 4b 25.1 ; 600m 2.18.5 ; LJ 5a 2.71 ;

Seren Evans                   150m 5c 27.2 ; 600m 2b 2.13.8 ; Soft JT 7.33 ;

Lucy Jones                    150m 2d 25.5 ; 600m 2.21.8 ; LJ 5b 2.56 ;

Krystina Kovarik            600m 2.20.6 ; SoftJT 2b 7.81

Seren Berry                   600m 2.36.3 ; SoftJT 6.99 ;

Wrexham 591; East Cheshire 518; Deeside 489; Menai 482, Trafford 481; Stockport 314; Maldwyn 193

 

FAIRY FRECKLED COW TRAIL RACE, Alwen Reservoir, 2 July

Richard Shearer             3rd        39.52   1st M40

Charles Ashley               62nd      58.09

Karen Owens                 103rd     71.10

Jacqueline Lincoln          123rd     86.50

 

RUNFEST WALES 5K, Rhyl, 24 June

Sam Sussex       1st         16.08

Mike Robbins    8th        19.13    1st M50

Eden O’Dea       12th       20.15    1st U15G

Peter Sussex      18th       21.54    2nd M50

Ray Billington   72nd      41.12    1st M80

 

ERDDIG PARKRUN, 1 July

Richard Shearer             1st         17.46                            Craig Heard                   104th     29.49

Eden O’Dea                   5th        20.26  1st U15G             Ellie Williams                122nd    30.37

Jonny Hudson                7th        20.48                            Karl Moore                    131st     31.37

Peter Hughes                 19th       23.00                            John Tipping                 217th     40.33

Lynda Rowlands             82nd      28.37

 

WELSH TEAM ANNOUNCEMENT

Welsh Athletics holds the U20 International on 12th July in Cardiff. Teams include Welsh U20, Welsh Schools, and 3 English regions. Alice Odunaiya has been selected for the Welsh U20 4x100m relay team, and Wrexham AAC coaches Amanda Wale (jumps) and Ian Robinson (throws) are supporting the athletes as Team Staff.

 

WELSH SCHOOLS CHAMPS

Wrexham Schools did very well at the champs in Cardiff last weekend, coming home with medals and 2 Welsh Schools Champions (Holly Pemberton and Ellie-May Collins). It was only made possible because Ian Robinson and Eva Brewer stepped in to act as team managers, as Wrexham Schools failed to provide teachers to support the young athletes.

 

FUTURE EVENTS

Thu   6   July     7.30pm                        Deestriders Off Road, Shotton

Sun   9              11.30am            Northern Senior League, Oldham

Sun   9              10.00am            Chirk Castle Half Marathon

Wed 12              7.30pm                        The Druid Hill Race, Llanferres, Mold

Sat   15             11.00am            UK Young Athletes League, Oldham

Sat   15             2.00pm                        Snowdon Mountain Race, Llanberis