Weekly Update 39 -2017

By | 09/28/2017

FINAL FLING THROWS MEETING, Wrexham, 23/24 Sept.

U11G  Seren Berry                 JT 1st 11.47PB ; U13 JT 8th 10.22PB ; DT 1st 10.70PB

U13G  Grace Meredith           SP 4th 7.50 ; JT 3rd 21.50PB ; DT 5th 19.82

U13B  Luke Dillon                 HT 2nd 23.79PB ; SP 1st 8.63PB ; DT 2nd 23.27PB ; JT 7th 21.47PB:

(3rd Throwathon)

Andrew Cook             SP 7th 4.31PB ; DT 9th 11.97PB

Leo Wright                  DT 8th 15.61PB ; JT 8th 20.24

Ted Bolton                  JT 6th 24.65

U15G  Holly Pemberton         HT 6th 21.20 ; JT 2nd 34.00 ; SP 7th 7.34PB ; DT 5th 26.35

(U17)  JT 3rd 32.93 ; DT 2nd 27.78 ; (U20) DT 7th 27.73        (3rd throwathon)

Kaya Lloyd-Martin     HT 5th 22.16PB ; JT 9th 15.41PB ; SP 3rd 8.75 ; DT 6th 25.54

(4th throwathon)

Ella Hunter                  SP 6th 7.44

U15B  Ben Williams               HT 3rd 23.16PB; SP 5th 10.25PB; DT 4th 33.46PB; JT 5th 22.93PB:

(2nd Throwathon)

Elliot Odunaiya           SP 3rd 10.81PB ; DT 5th 28.87PB ; JT 1st 50.30

Isaac Lecki                  SP 4th 10.50 ; DT 3rd 35.39

U17W Isabelle Collins            JT 6th 23.61 ; DT 3rd 22.25 ; SP 1st 9.39 ; HT 4th 23.43 (throwathon 1st)

U17M  Rhys Jones                  HT 6th 23.48 ; JT 5th 31.86 ; SP 4th 10.15PB ; DT 8th 26.35PB

(6th throwathon)

U20W Ellie Collins                 JT 1st 29.38 ; SP 1st 8.84 ; DT 1st 26.78PB

U20M  Max Holland               JT 2nd 49.01

W40    Amanda Cook             JT 1st 22.20 ; DT 1st 24.58 ; SP 1st 7.23 ; HT 1st 21.57

M35     Neil Edwards              HT 3rd 25.70 ; SP 1st 9.65 ; DT 1st 30.97; JT 1st 38.12 ;

M65     Paul Brooks                 SP 2nd 7.18 ; DT 2nd 27.38  ; JT 2nd 12.79 ;

M70     Ian Robinson               SP 1st  7.53 ; DT 1st 28.31 ;

Robin Frost                 SP  3rd 6.35 : JT 1st 20.78 ; DT 2nd 17.79PB

 

NORTHERN MASTERS CHAMPS, Bury, 17 Sept.

M60     Jon Clarke                   100m 1st 15.7 ; 200m 2nd 33.9 ; LJ 1st 3.15 ; JT 3rd 16.41

 

BRITISH & IRISH JUNIOR MOUNTAIN CHAMPS, Peebles, 16 Sept.

U17W Gwyneth Parry            16th      21.08  Wales

U17M  Ifan Oldfield               18th      28.45  Wales

 

NORTH WALES JUNIOR MOUNTAIN CHAMPS, Gt. Orme, 23 Sept.

U13B  Ted Bolton                  2nd

 

LOCH NESS MARATHON, Inverness, 24 Sept.

Michelle Henderson                2478th  5.58.58

 

EQUINOX 24, Grantham, 24 Sept.

Michael Roberts                      126th    14.26.21

 

 

LLYN ALWEN 11K TRAIL, 24 Sept.

Sian Clayton                           113th    1.23.09

Sandra Jones                           16th      1.23.33 (Canicross)

 

TRAILFEST HALF MARATHON, Porthmadog, 23 Sept.

Charles Ashley  54th    2.16.53

also ran : Ryan Davis 10th , Gwyn Roberts, Yricka Gardner & Karen Owens; results not yet in.

 

ERDDIG PARKRUN, 23 Sept.                   CONWY PARKRUN, 23 Sept.

Sam Sussex     1st        17.37                           Richard Westwood     31st      22.57

Peter Sussex    8th        21.30

Eden O’Dea    9th        21.35                           WEPRE PARKRUN, 23 Sept.

Karl Moore      34th      24.34                           Mike Robbins              6th        21.18

Phil Walker      52nd      26.41

Peter Hughes   55th      26.55                           LUDLOW SPRINT TRIATHLON, 24 Sept.

Craig Heard    70th      27.20                           Michael Edwards        293rd    2.10.12

John Tipping    154th    36.12

Tony Vesty      187th    44.19

Amanda Neal  188th    46.13

 

FUTURE EVENTS

Sat  30  Sept    12noon            North Staffs Cross Country League, Winsford

Sat  30               2.00pm          Ceiriog Canter Hill Races, Glyn Ceiriog

Sun   1  Oct     10.00am          Sandstone Trail Races, Cheshire

Sun   1             11.00am           Borders Road Race League, Capenhurst

Sat    7             10.30am          North Wales Junior XC League, Wrexham

2.00pm          North Wales Senior XC League, Wrexham

Sun   8               9.00pm          Chester Marathon