Weekly Update 3 – 2018

By | 01/16/2018

WEEKLY REPORT 3 / 2018

GREAT EDINBURGH XC INTERNATIONAL, 13 Jan.

U20M Matthew Willis 3rd 19.18 Team GB, and great TV interview with Gabby Logan!

NORTH WALES INDOOR CHAMPS, Deeside, 13 Jan.

SM Thomas Walley PV 1st 4.25 ; TJ 1st 13.84 ;

Brian Collins SP 3rd 7.17 ; 60m 2nd 9.95

MM Neil Edwards TJ 1st 9.41; PV 1st 2.60; SP 3rd 10.18; LJ 2nd 4.68; HJ 1st 1.40; 60H 1st 11.64; 60m 2nd 8.72

Stephen Warwick SP 4th 10.09 ; LJ 4th 3.46 ; 60m 4th 9.87 ;

Richard Westwood 60m 5th 10.22

David James TJ 2nd 8.26 ; 60H 2nd 12.27 ; 60m 3rd 8.96 ;

Martin Chadwick SP 6th 9.02 ;

Ian Robinson SP 7th 7.18 ;

Paul Brooks SP 8th 7.03 ;

U17M Rhys Jones TJ 1st 12.07 ; HJ 1st 1.70 ; 60H 1st 9.43 ;

Evan Williams 60m 4th 7.82 ;

U15B Ted Bolton SP 1st 6.67 ; LJ 3rd 3.66 ; 60m ht 9.48 ;

Gareth Price-Lovell 60m 3rd 8.04 ;

U13B Andrew Cook SP 2nd 4.54 ;

U11B James Cook 50m ht 10.37 ;

SW Sarah Wynne SP 2nd 6.82 ; 60m 1st 14.09 ;

MW Amanda Wale SP 1st 8.71 ;

Amanda Cook 60m 1st 8.87

U20W Ellie Collins PV 1st 2.30 ; SP 1st 9.33 ;

U17W Isabelle Collins SP 1st 10.70 ;

Kaya Lloyd-Martin SP 2nd 8.51 ;

Ella Hunter SP 3rd 7.57 ; 60m ht 9.24 ; 60H 2nd 12.36 ;

U15G Grace Meredith SP 3rd 7.17 ; LJ 2nd 4.15 ; 60m ht 9.25 ;

Lowri Jarvis PV 2nd 2.10 ; 60H 2nd 10.47 ;

U13G Poppy Bostock LJ 1st 4.12 ; 60m 1st 8.88 ;

Cameron Williams LJ 5th 3.35 ; 60m ht 9.79 ;

U11G Lucy Jones LJ 1st 3.13 ; 50m 4th8.40 ;

Seren Evans LJ 5th 2.65 ; SP 2nd 4.38 ;

CARDIFF MET OPEN MEETING, 14 January

SW Amy Odunaiya 60m 7th 7.88 PB ; 200m ht 25.54

M60 Ian Broadhurst 200m 1st 27.28

W45 Amanda Wale 200m 2nd 31.02 ; TJ 1st 8.56

BORDERS ROAD RACE LEAGUE, Pensarn, 14 Jan.

Gary Norgrove 76th 30.51 3rd M50 SW Debbie Pugh 39th 37.25 2nd W50

Mike Robbins 84th 31.06 Linda Jones 43rd 38.01 3rd W50

David Ford 109th 32.39 Anna Moccia 73rd 41.18

David Millington 121st 33.14 Donna Brown 95th 44.07

Robert James Miles 124th 33.17 Alex Edwards 115th 53.19

Gwyn Roberts 146th 34.31 Womens team 6th Div 2 (155pts)

Richard Westwood 187th 37.15

Billy Brown 192nd 37.37

Karl Moore 219th 39.45

Alex Woolfenden 229th 40.51

Charles Ashley 240th 42.33 Mens team 6th Div 1 (1487pts)

TWIN PIERS 10K, Colwyn Bay 13 Jan.

Luke Northall 13th 37.40

Eden O’Dea 40th 40.21 1st U20W

Alex Woolfenden 234th 55.26

Phil Walker 279th 59.27

ERDDIG PARKRUN, 13 Jan WEPRE PARKRUN, 13 Jan.

Andy Jones 3rd 20.08 Mike Robbins 8th 22.49

Peter Sussex 11th 21.43

Louis Lermite 27th 23.08

Shaun Breeze 35th 24.02 CHESTER PARKRUN, 13 Jan.

Karl Moore 59th 26.39 David Ford 11th 20.47

Peter Hughes 96th 29.14

Tony Vesty 107th 29.42 DELAMERE PARKRUN, 13 Jan.

Lynda Rowlands 120th 30.07 Yricka Gardner 79th 25.47

Mia Williams 198th 35.47 Emma Richards 95th 26.26

Rachel Nickerson 212th 37.34

John Tipping 227th 38.51

Peter Norman 248th 40.47

Wendy Holland 261st 42.39

FUTURE EVENTS

Sat 20 Jan 2.00pm North Wales Senior XC League, Baschurch College*

*(NB changing rooms problem)

Sun 21 11.00am Four Villages Half Marathon, Helsby

Sat 27 Welsh Senior Indoor Champs, Cardiff

Sat 3 Feb 2.00pm North Wales Senior XC League, Oswestry

Sun 4 11.00am Alsager 5 mile Road Race

Sun 4 10.30am Sale Harriers Indoor Open, Sport City

Sat 10 11.00am Welsh Junior Indoor Champs, Cardiff (2 days)

Sun 11 12noon Nick Beer 10k, Llandudno (Welsh Champs)

Thurs 25 Jan 6.00pm Welsh Athletics Strategy Open Forum, Glyndwr Uni.(Room B33)

(www.welshathletics.org)

Mon 29 Jan 2.00pm Sport Wales Briefing, Holiday Inn A55 Northop.

(www.playyourpart.wales)

  • Due to roofing problems there will be only one changing room available at Baschurch College on Saturday. The changing room will be available to female athletes until 3.30pm, after which it will

revert to men only. All athletes are advised to come ready changed to race.